Neděle, 28 května, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeRady a NávodyBydlete střídmě a udržitelně. Inspirujte se zeměmi Asie

Bydlete střídmě a udržitelně. Inspirujte se zeměmi Asie

Skromnost, jednoduchost, recyklace a udržitelnost. To jsou principy, na kterých stojí bydlení a interiérový design v zemích Asie.

Pokud vás v bydlení oslovuje střídmost a přeplněné interiéry nejsou vaším šálkem kávy, ale ani chladný minimalismus není to pravé ořechové, možná se inspirujete trendem Japandi.

Japandi
Jelikož interiér v Evropě by působil asi trochu zvláštně, kdyby byl věrnou kopií toho asijského, v interiérovém designu se přirozeně vyvinula jakási fúze obou. Konkrétně jde o mix Skandinávie a Japonska, scandi + Japan = Japandi. Míchá v sobě to nejlepší z obou, japonskou estetiku a severskou moderní nadčasovost.

Jak Japonci, tak Seveřané preferují minimalismus s důrazem na menší počet solitérů, ale v precizním provedení a dobré kvalitě. Zatímco ve Skandinávii používají světlé a neutrální odstíny kombinované s přírodním dřevem, v Asii se nebojí i výraznějších barev, jako jsou černá, žlutá, červená a zelená, a dřevo bývá většinou mořeno tmavě.

Typický japandi interiér poměrně jednoduše vytvoříte tak, že nízký nábytek ze světlého dřeva doplníte například tmavými textiliemi či sedačkou. Funkčnost je na prvním místě, proto opatrně se zbytečnými doplňky. Hromadění věcí je přísně zakázáno a heslo „méně je více“ snad ani není třeba opakovat.

Nábytek v asijských interiérech
Je kompaktní a jednoduchý, vše má přesně daný účel, doplňky nevyjímaje. Paleta materiálu i barev je přirozená a neutrální. Interiéry působí klidně a vytvářejí příjemné a tiché útočiště.

Pokud toužíte spát jako Japonci
Základem je mít správnou matraci. Japonský termín futon znamená vlastně „matraci, která se svine“. Typický futon se skládá z tenké matrace (shikibuton) a peřiny (kakebuton). Je oblíbeným lůžkem pro alergiky díky přírodním vláknům, která odvádějí vlhkost, i pro všechny, kdo trpí bolestmi zad. Kromě toho je kompaktní a pro svoji flexibilitu vhodný jako lůžko pro hosty.

Tapety inspirované knihami
Inspirace starými japonskými obaly knih a kombinování ilustrací s vintage texturovým papírem přinesly krásnou kolekci tapet z designérského studia Mindthegap. Zapadá do konceptu wabi-sabi, tedy japonského umění nedokonalé krásy. Podle něj bychom měli přijmout pomíjivost věcí a obklopovat se s hrdostí kousky, které už mají něco za sebou, ale vlivem času získaly hodnotu.

- Komerční sdělení -PR články

Najnovjše články