Chřest je favoritem v jarní domácí zahradě i kuchyni. Přestože k jejímu pěstování třeba pořádnou dávku trpělivosti, odmění se vám bohatě. Znáte-li základní triky při pěstování chřestu, nebude to nic náročného. Základem je pochopit proces, jak chřest roste, co potřebuje a jak jí pomoci v růstu a ve zdraví.
Trpělivost se skutečně vyplácí
Na úvod nejdůležitější informace: rostlinám chřestu trvá 2 nebo 3 roky, než jsou připraveny ke sklizni, ale pak produkují chutnou zeleninu dalších 10 až 15 let. Stonky chřestu postupně zvětšují svůj obvod i počet, takže trpělivost se skutečně vyplácí. Nemluvě o tom, že čerstvý chřest z vlastní zahrady chutná mnohem lépe než z obchodu.
- Poznejte proces, jak chřest roste
Kořeny chřestu vytvářejí jednotlivé stonky nad zemí. Když na jaře sklízíme stonky, vyčerpává se tím energie z kořenů. Dobrým tipem je po období sklizně nechat rostliny rozvinout nať. Vitální a zdravé natě v létě totiž pomáhají zajistit dobrou úrodu chřestu na příští jaro. Fotosyntéza, která v nich probíhá během celého léta, doplňuje energii vyčerpaným kořenem.
Nať v zimě spí a zbarvuje se dohněda nebo do žluta – v tomto bodě ji můžete zredukovat. V chladných a zimních oblastech nechte nať na místě až do jara, pomáhá chránit kořenové korunky. Na jaře se z přezimujících kořenů objevují výhonky. Tyto stonky mají každý rok větší obvod, protože jejich životní cyklus pokračuje.
- Nejlepší místo pro výsadbu chřestu
Rostliny chřestu produkují chutné „oštěpy“ několik let, právě proto potřebují vyhrazený záhon jen pro sebe na celou dobu růstu. Vyberte místo, kde je slunce alespoň 6 až 8 hodin denně. Vyhněte se větrným oblastem a částem, kde se tvoří louže vody. Vyplatí se zvážit použití vyvýšených záhonů, protože kořeny chřestu v jílovité a přemokřené půdě hnijí. Chřest potřebuje bohatou, dobře upravenou půdu s vysokým obsahem fosfátů.
Pěstování chřestu
Zdroj: iStock
- Rozhodněte se, zda zasadíte semena chřestu nebo kořeny
Nejjednodušší je založit chřest vysazením 1 až 2letých korunek kořenů. Sběratelný stonek vytvářejí asi rok po výsadbě. Chřest můžete vysazovat i ze semen. Tato metoda je levnější, ale vyžaduje 2 roky (nebo delší) čekání a větší péči. - Chřest správně zasaďte
Chřest v chladných oblastech je třeba vysadit brzy na jaře. V mírnějších oblastech na podzim nebo v zimě. Připravte si chřestové lůžko – přidáním kompostu a kompostovaného hnoje, abyste vytvořili bohatou půdu. Pokud vysazujete ze semen, semena předpěstujte v malých nádobách nebo přímo na záhonech. Semena zasejte do hloubky zhruba 1,2 centimetru. Klíčení trvá asi 30 dní. Když budou sazenice vysoké 7,5 centimetru, přesaďte na trvalé lůžko. Chcete-li sázet z kořenových korunek, vykopte 15 cm příkop a umístěte do něj spící kořeny asi 30 centimetrů od sebe. Zakryjte koruny 5 cm půdy a jemně ji utlačte. Pokračujte v přidávání dalších 5 cm půdy každé 2 týdny, dokud se příkop nenaplní zeminou a mírně nenavrší.
Pěstování chřestu
- Počkejte se sklizní, dokud nebude chřest dostatečně velký
První rok po výsadbě (dva, pokud pěstujete ze semen) nesbírejte žádné stonky. Nechte je na podzim „usnout“ a snižte zavlažování. Následující jaro se začnou objevovat nové stonky. Můžete sklízet všechny, které mají průměr alespoň 0,8 centimetru. Přes léto nechte růst nať, aby kořínky dostaly energii. - Sbírejte a vychutnejte si
Sběr stonků je nejvhodnější, když jsou 15 až 25 centimetrů dlouhé a jsou pevné. Nesbírejte stonky o menším průměru než 0,8 cm a nesbírejte je první rok. Chřest sbírejte každé 3 dny, v teplém počasí častěji. Sbírejte ji tak, že palcem a ukazováčkem odlomíte stonek na úrovni země nebo jej odříznete těsně pod povrchem půdy nožem na chřest. Chřest je vynikající, když