Pondělí, 29 května, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeHobbyTrpělivost chřest přináší! Poznejte základní triky při pěstování chřestu

Trpělivost chřest přináší! Poznejte základní triky při pěstování chřestu

Chřest je favoritem v jarní domácí zahradě i kuchyni. Přestože k jejímu pěstování třeba pořádnou dávku trpělivosti, odmění se vám bohatě. Znáte-li základní triky při pěstování chřestu, nebude to nic náročného. Základem je pochopit proces, jak chřest roste, co potřebuje a jak jí pomoci v růstu a ve zdraví.

Trpělivost se skutečně vyplácí
Na úvod nejdůležitější informace: rostlinám chřestu trvá 2 nebo 3 roky, než jsou připraveny ke sklizni, ale pak produkují chutnou zeleninu dalších 10 až 15 let. Stonky chřestu postupně zvětšují svůj obvod i počet, takže trpělivost se skutečně vyplácí. Nemluvě o tom, že čerstvý chřest z vlastní zahrady chutná mnohem lépe než z obchodu.

 1. Poznejte proces, jak chřest roste
  Kořeny chřestu vytvářejí jednotlivé stonky nad zemí. Když na jaře sklízíme stonky, vyčerpává se tím energie z kořenů. Dobrým tipem je po období sklizně nechat rostliny rozvinout nať. Vitální a zdravé natě v létě totiž pomáhají zajistit dobrou úrodu chřestu na příští jaro. Fotosyntéza, která v nich probíhá během celého léta, doplňuje energii vyčerpaným kořenem.

Nať v zimě spí a zbarvuje se dohněda nebo do žluta – v tomto bodě ji můžete zredukovat. V chladných a zimních oblastech nechte nať na místě až do jara, pomáhá chránit kořenové korunky. Na jaře se z přezimujících kořenů objevují výhonky. Tyto stonky mají každý rok větší obvod, protože jejich životní cyklus pokračuje.

 1. Nejlepší místo pro výsadbu chřestu
  Rostliny chřestu produkují chutné „oštěpy“ několik let, právě proto potřebují vyhrazený záhon jen pro sebe na celou dobu růstu. Vyberte místo, kde je slunce alespoň 6 až 8 hodin denně. Vyhněte se větrným oblastem a částem, kde se tvoří louže vody. Vyplatí se zvážit použití vyvýšených záhonů, protože kořeny chřestu v jílovité a přemokřené půdě hnijí. Chřest potřebuje bohatou, dobře upravenou půdu s vysokým obsahem fosfátů.

Pěstování chřestu
Zdroj: iStock

 1. Rozhodněte se, zda zasadíte semena chřestu nebo kořeny
  Nejjednodušší je založit chřest vysazením 1 až 2letých korunek kořenů. Sběratelný stonek vytvářejí asi rok po výsadbě. Chřest můžete vysazovat i ze semen. Tato metoda je levnější, ale vyžaduje 2 roky (nebo delší) čekání a větší péči.
 2. Chřest správně zasaďte
  Chřest v chladných oblastech je třeba vysadit brzy na jaře. V mírnějších oblastech na podzim nebo v zimě. Připravte si chřestové lůžko – přidáním kompostu a kompostovaného hnoje, abyste vytvořili bohatou půdu. Pokud vysazujete ze semen, semena předpěstujte v malých nádobách nebo přímo na záhonech. Semena zasejte do hloubky zhruba 1,2 centimetru. Klíčení trvá asi 30 dní. Když budou sazenice vysoké 7,5 centimetru, přesaďte na trvalé lůžko. Chcete-li sázet z kořenových korunek, vykopte 15 cm příkop a umístěte do něj spící kořeny asi 30 centimetrů od sebe. Zakryjte koruny 5 cm půdy a jemně ji utlačte. Pokračujte v přidávání dalších 5 cm půdy každé 2 týdny, dokud se příkop nenaplní zeminou a mírně nenavrší.

Pěstování chřestu

 1. Počkejte se sklizní, dokud nebude chřest dostatečně velký
  První rok po výsadbě (dva, pokud pěstujete ze semen) nesbírejte žádné stonky. Nechte je na podzim „usnout“ a snižte zavlažování. Následující jaro se začnou objevovat nové stonky. Můžete sklízet všechny, které mají průměr alespoň 0,8 centimetru. Přes léto nechte růst nať, aby kořínky dostaly energii.
 2. Sbírejte a vychutnejte si
  Sběr stonků je nejvhodnější, když jsou 15 až 25 centimetrů dlouhé a jsou pevné. Nesbírejte stonky o menším průměru než 0,8 cm a nesbírejte je první rok. Chřest sbírejte každé 3 dny, v teplém počasí častěji. Sbírejte ji tak, že palcem a ukazováčkem odlomíte stonek na úrovni země nebo jej odříznete těsně pod povrchem půdy nožem na chřest. Chřest je vynikající, když
- Komerční sdělení -PR články

Najnovjše články