Pondělí, 20 března, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeDomovPraktické tipy, jak mít pěknou travnatou plochu i na místech, kde vládne...

Praktické tipy, jak mít pěknou travnatou plochu i na místech, kde vládne stín

Udržování trávníku bývá na zastíněných plochách náročné. Snahu o reprezentativní travnatou plochu komplikuje nejen nedostatek světla, ale také příliš vlhká nebo naopak sušší půda a také často se vyskytující mech. Využijte několik praktických tipů a brzy zpozorujete zlepšení.

Podpořte přísun vzduchu
Každoročně na jaře a během podzimu trávník provzdušněte. Efektivní je využití mechanizace, na menších plochách to uděláte i pouhým zatlačením videl do půdy pod trávníkem.

Důležité je přitom kroutit hroty videl ze strany na stranu. Přes vzniklé otvory pak pronikne do půdy vzduch a zajistí její důkladné provzdušnění.

Tímto úkonem zároveň zmírníte zhutnění a zlepšíte odvádění přebytečné vláhy. Trávník bude po tomto zákroku lépe prosperovat a nabude reprezentativnějšího vzhledu.

Aplikujte posilující kúru
Pokud se váš trávník rozprostírá v tzv. suchém stínu, po podzimním sečení mu každoročně dopřejte ozdravující proceduru. Zásobíte ho živinami a zároveň přispějete k tomu, aby půda lépe zadržovala vláhu.

Smíchejte čtyři díly zeminy s jedním dílem písku a jedním dílem kvalitního prosetého zahradního kompostu, poté tuto směs rovnoměrně a v tenké vrstvě rozsypte po travnaté ploše a podle potřeby ji jemně přehrabte či zameťte.

Okrasná zahrada s trávníkem a kolečkem s hnojivem na trávník
Zdroj: Shutterstock

Odstraňte přibývající mech
Mech prosperuje na stanovištích s nedostatkem světla. Jelikož brání rozrůstání trav, je třeba jej pravidelně odstraňovat – ať už vertikutačními hráběmi, nebo speciálními zařízeními.

Docílíte tím nejen jeho zlikvidování, ale také omezení plsti, která se v trávníku často hromadí. Současně zkontrolujte také dřeviny v okolí, protože tím, že příliš stíní, mohou podporovat rozšiřování mechu.

Větve stromů, které nejvíce stíní, odstraňte řezem. Trávník získá více světla a rozšiřování mechu se zastaví. Vhodné je však zvážit i odstranění jiných stínících prvků, například různých přístřešků.

Upřednostněte směs do stínu
Chystáte se zakládat nový trávník na stinném místě? Využijte travní směsi určené pro stanoviště s nedostatkem světla. Vybrat si můžete z několika druhů.

Tyto směsi oceníte, když zakládáte zcela nový trávník, stejně jako přistupujete k regeneraci či opravě staršího trávníku. Ideální je samozřejmě trávník zakládat v rámci stinných ploch tam, kde je nejsvětlejší.

Vysévání trávníku

Na místech, kde je hluboký stín, se trávě dařit nebude. Na takových plochách zvolte jinou možnost, například využijte přednosti půdopokryvné zeleně nebo sem umístěte dřevěnou palubovku či rozložte štěrk.

Tam, kde je alespoň během některé části dne dostatek světla, se trávník pěkně rozroste.

Co vysadit do oken orientovaných na severCo vysadit do oken orientovaných na sever
Vyzkoušejte alternativy trávníku
Travnaté plochy, které jsou celodenně zastíněny stromy a keři, mají tendenci živořit. Je to také proto, že vyšší dřeviny odebírají trávám vláhu a živiny.

Pokud nemáte možnost provést nápravu, zaměřte pozornost na výsadbu půdopokryvné zeleně. Sortiment těchto stínomilných rostlin je plný zajímavých druhů.

Jsou přitažlivé květinami, ale i listy, přičemž oceníte, že za krátký čas vytvoří souvislejší a hustě olistěný porost. Taková plocha přinese jemnou, ne výraznou barevnost a osvěžující pocit.

Možností výběru je mnoho, jenže ne všechny rostliny dobře snášejí i občasné zašlápnutí. Nabízíme vám čtyři druhy, kterým to neublíží.

Galerie
Černohlávek
Máta drobnolistá
Kotula
Veronika půdopokryvná rostlina
Zimozeleň5
Černohlávek
Tuto odolnou trvalku naleznete růst i volně v přírodě. Černohlávek obyčejný (Prunella vulgaris) je rychle rostoucí, hustě olistěná a pěkně kvetoucí půdopokryvná rostlina.

Máta
Drobnolistá máta Requienova (Mentha requienii), nazývaná také korsická, tvoří souvislý zelený koberec. Po rozdrcení lístky příjemně voní.

- Komerční sdělení -PR články

Najnovjše články