„Mám rodinný dům s plochou střechou, který byl postaven v 70. letech. Před třemi lety jsme ho zateplili polystyrenem (10 cm) a vyměnili okna. Dosáhli jsme sice tepelného komfortu v celém domě, ale ve vrchní části domu se začala tvořit plíseň.
V jednom z pokojů jsem namontoval sádrokartonový strop a mezeru mezi ním a stropem jsem vyplnil izolací a parozábranou. Tady se už plíseň netvoří, ale nevidím pod sádrokarton a mám obavy, že tam se i nadále tvoří a vesele bují. Je to právě v dětských pokojích a obávám se o zdraví svých dvou malých dětí.
Skladba střechy je taková: panely, škvarobeton, lepenka. Jelikož výška atiky mi nedovolí zateplit střechu, chtěl bych vědět, jestli lze zaizolovat stropy zevnitř nebo je nezbytné izolovat zvenčí a jakým způsobem.“
Měli bychom začít tak, jak se říká – od podlahy – a zjistit příčinu současného stavu. Je možné, že bydlíte v domě s vysokou relativní vlhkostí, kterou způsobuje řada rostlin, časté vaření a podobně. Problémem může být i druh izolačního materiálu a vzduchotěsné uzavření obvodového pláště, je-li použitý materiál k zateplení nedifuzní a nepropouští vlhkost přes obvodové stěny. Takto naakumulovaná vlhkost je nasměrována na nejslabší místo, kterým je nezateplená střecha – toto je další důvod vzniklé situace. Izolace obvodového pláště nebyla provedena komplexně. Tlak vodních par je v místě střechy a tepelných mostů tak vysoký, že při řešení zateplení vnitřní izolací hrozí riziko, že se vlhkost dostane přes parozábranovou fólii do prostoru tepelné izolace a v tomto prostoru bude kondenzovat ještě intenzivněji.
Plísně v interiéru
Interiérové zateplení je vhodné, ale vysoký důraz musíte dát na instalaci parozábranové fólie, jejích detailů, spojů a spojů mezi parozábranovými fóliemi a obvodovými stěnami. Velmi důležitá je také dostatečná tloušťka tepelné izolace, aby se zvýšila povrchová teplota v místě styku folie a vlhkého interiérového vzduchu.
Ideální řešení by bylo zateplení z vnější strany, ale s použitím jiných materiálů než polystyrenu. Kamenná minerální vlna je ve vašem případě vhodnější jak pro zateplení obvodových stěn, tak pro zateplení ploché střechy. Nejlepším řešením by bylo provětrávané zateplení s vytvořením mírné šikminy nad současnou plochou střechou. Tímto způsobem zabezpečíte ideální tepelněizolační řešení a zároveň zrealizujete vodotěsný střešní plášť.