Vím, že to lze najít na internetu a dokonce jste možná již takovou otázku zodpověděli, ale co byste zasadili do záhonu mezi terasu a letní kuchyni, který je na celodenním slunci? Bydlíme kousek od Košic a půdu máme opravdu úrodnou. Děkujeme!
Perovskia
Ano, tohle jsme si už párkrát probrali. Ale i do budoucna – existuje jednoduchá pomůcka, jak rozeznat druhy, které se adaptovaly na plné slunce. Jejich dopisy. Ano, většinou snadno najdeme odpověď v jejich dopisech.
Například perovskia – má perovitě střižené listy, navíc modrozelené barvy. Obsah chlorofylu není tak koncentrovaný, protože slunečního světla je víc než dost. Proto není zelená barva tak sytá. Perovskia je svým hábitem velmi podobná levanduli a pochází z plání Afghánistánu. Z těchto důvodů se lidově často nazývá také afghánská levandule. Vyžaduje propustnou půdu a snáší celodenní úpěk. Rovněž je tedy na pálící slunce přizpůsobena svými úzkými namodralými listy levandule či rozmarýn.
Růže, bylinky i kvetoucí trvalky
Královnami slunečních záhonů jsou růže, ke kterým se do podrostu výborně hodí kontryhel, douška mateří, skalník či zakrslý dřišťál. Kontryhel má na listech hydrofobní ochrannou vrstvu, douška zase drobné lístky a růže či vavřínovec mají voskovitý povlak, který chrání listy před pálícím sluncem.
Celodenní slunce snášejí i krásné kvetoucí trvalky, jako je krásnoočko či rudbekia. Mimořádně odolné proti celodennímu úpeku jsou rozchodníky a lomikameny. Většinou jde o pokryvné, nízké druhy, ale například rozchodník nádherný je trvalka, která dosahuje v době kvetení výšky i půl metru. Úžasně vděčné za celodenní slunce jsou také skalničkové floxy nebo čistec, který se dokáže rychle rozrůst po ploše a nezastaví jej ani celodenní pálící slunce.