Pondělí, 29 května, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeZahradaJak na zpevněné plochy a rozvody elektřiny

Jak na zpevněné plochy a rozvody elektřiny

Dříve než začneme konečně sázet, měly by být hotovy všechny práce, při kterých se „hýbe“ půda, tedy veškeré stavební práce, ale i rozvody vody a elektřiny.

Osvětlení zahradního chodníku

Ne vždy je to možné, zvláště pokud realizujeme zahradu postupně a svépomocí. Má smysl plánovat zpevněné plochy, jako jsou terasy a chodníky, společně is vnější elektroinstalací a rozvody vody a položit je do půdy při jednom výkopu.

Plánování
Plánování zpevněných ploch, chodníků, venkovního osvětlení, ale i rozvodů vody úzce souvisí nejen s architekturou domu, velikostí pozemku, ale také s potřebami rodiny a způsobem trávení času. Co se týče terasy, doporučení hovoří jasně, není na škodu ji trochu naddimenzovat, abychom se na ni vešli s celým sezením, případně lehátkem, křeslem, a aby bylo zároveň pohodlné a bezpečné s jídlem na rukou chodit kolem stolovníků, kterých může být čas od času o něco více.

Osvětlení terasy se často řeší společně s vnitřní elektroinstalací, podobně jako stínící exteriérové ​​plachty. Osvětlení zahrady je již kapitolou samou o sobě.

Zahrada s chodníkem a osvětlením

S chodníkem či bez
Bez pevné země pod nohama se neobejdeme minimálně na terase a přístupových cestách k domu či garáži. Méně frekventované plochy, například vzdálené ohniště či koutek s lavičkou, můžeme ponechat bez pěšinky nebo použít nášlapové kamenné či betonové desky uložené v trávníku. Ušetříme tak na stavebních materiálech a práci. Naopak, k často využívanému zahradnímu domku má pevný chodník smysl.

V každém případě je chodník v zahradě výrazný liniový prvek kompozice. Kromě čistě praktické funkce dokáže prostor opticky předělit, zvětšit nebo zmenšit. Může také tvořit přirozenou hranici mezi trávníkem a záhonem. Důležitý je přitom nejen jeho samotný tvar, ale také výběr dlažby.

Výběr dlažby
Materiál, barvu, ale také tvar exteriérové ​​dlažby volíme s ohledem na styl domu a také barvu fasády. Obecně platí, že v menších zahradách je lepší vyhnout se tmavým barvám a velkým formátům. Neměnně důležitý může být i způsob uložení. Například příčné uložení obyčejných obdélníkových tvarů v chodníku prostor opticky zkrátí, podélně jej naopak prodlouží.

Výběr je dnes opravdu velmi široký, od přírodních materiálů, jako jsou dřevo a kámen, přes jejich levnější napodobeniny v podobě kompozitních dřevoplastových palubek a betonových napodobenin, betonové desky a dlažbu, exteriérovou cihlu až po mrazuvzdornou tenkovrstvou gresovou dlažbu.

V soukromé zahradě se podle možnosti raději vyhněme položení zcela obyčejné zámkové dlažby, i když cena je lákavá. Příliš totiž připomíná neútulná industriální a městská řešení. A protože zpevněná plocha se řeší obvykle jednou za desítky let, je škoda nevyužít šanci vybrat si něco příjemného a nadčasového. Dáme pozor, abychom na zahradě nezkombinovali příliš mnoho materiálů. K nejčastějším závadám při svépomocném položení dlažby patří absence zpevněného obrubníku a podkladní vrstvy, případně nedostatečné zavibrování podkladu.

Chodník k lavičce v zahradě

Rozvody elektřiny
Pokud nemáme s instalací elektřiny reálné zkušenosti a chybí nám i znalosti, návrh i montáž přenecháme odborníkům. Přemýšlíme však, co budeme potřebovat. Vystačíme si s jednou zástrčkou na 220 V situovanou na domě, nebo se nám při údržbě zahrady sejde zástrčka i na jejím druhém konci? A co osvětlení, postačí nám nízkonapěťové rozvody na 12 V? Podle toho elektrikář připraví návrh.

V obou případech je dobré vést kabely pod zemí, v hloubce nejméně 60 cm. Pro tyto účely se používají podzemní kabely CYKY či AYKY, chráněné před vlhkostí robustním plastovým pláštěm. Ukládají se na pískové lůžko nebo do odolné dvouplášťové chráničky určené do půdy. Po navrstvení písku a zeminy položíme alespoň 20 cm nad kabel červenou výstražnou fólii. Kabely vedeme v místech, kde do budoucna nepočítáme s jejich rozkopáváním. Na tato místa nesadíme ani okrasné dřeviny, aby kořeny časem nepoškodily instalaci.

Možné je i připevnění kabelu na zeď či plot. Vyhneme se tak výkopům, ale zároveň kabel vystavíme povětrnostním vlivům včetně UV záření, čímž se sníží jeho životnost v porovnání s uložením v zemi.

Pro vyšší bezpečnost mají být všechny elektrické obvody na zahradě chráněny proudovým chráničem.

Osvětlení v zahradě

Světlo – bezpečnost i estetika
Plochy a prostor kolem domu včetně příjezdové cesty a vstupního chodníku vyžadují osvětlení pro naši bezpečnost. Vhodné je zapínání nejen na dálkové ovládání a pevný spínač, ale také na pohybový senzor. Osvětlení nedáváme na místa, kde stéká dešťová voda či do prohlubně, kde se voda často zdržuje. Exteriér lze efektivně osvětlit také pomocí nízkonapěťových systémů. Zapouzdřený a proti vodě chráněný transformátor napojený na 220 V zásuvku pustí do exteriéru bezpečné malé napětí 12 V.

- Komerční sdělení -PR články

Najnovjše články