Pondělí, 20 března, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeZahradaNaučte se zahradničit podle lunárního kalendáře! V březnu vás čekají tyto práce...

Naučte se zahradničit podle lunárního kalendáře! V březnu vás čekají tyto práce na zahradě

Lunární kalendář pro zahrádkáře je vytvořen na základě jednotlivých fází a celého měsíčního cyklu. Pro čtenáře časopisu Zahrádkář ho připravuje Hana Szabová ze Slovenského svazu zahrádkářů, která se tomuto tématu věnuje již několik let.

Během slunečných dnů s teplejším počasím nezapomeňte polit dřeviny osázené na podzim i pěstované v nádobách. Myslete i na zazimované balkónové rostliny, neboť ve většině případů se na jaře nepřeberou k životu ne proto, že by vymrzly, ale paradoxně proto, že vyschly z nedostatku vláhy. Zároveň zkontrolujte výskyt chorob, přítomnost škůdců a na dřevinách rostoucích ve volné půdě i možné poškození zajíci či raticovou zvěří.
Jak funguje lunární kalendář?
Postavení Měsíce

Rozlišujeme 4 fáze Měsíce, a to úplněk, fáze ubývání, fáze novu a fáze přibývání (nebo dorůstání). Fáze měsíce ovlivňují příliv a odliv a stejně tak nás, lidi či rostliny a všechno kolem nás.

Nov: má za následek, že se celá energie se přesunula do podzemních částí a je téměř nehybná. I půda je ve fázi klidu, proto bychom neměli v této fázi nic sázet. V této fázi je však nejvhodnější doba pro řez stromů a keřů, které se budou velmi dobře uzdravovat.
Přibývání: rostlinné šťávy se přesouvají z kořenů do nadzemních částí, rostliny rostou intenzivněji. Ve fázi přibývání je ideální doba pro sklizeň plodů, které jsou nejšťavnatější. Rovněž je vhodný čas na očkování či roubování, na sázení, přesazování i sečení.
Spln: během úplňku je působení Měsíce na rostliny nejsilnější. Například i sklizené bylinky mají právě ve dnech úplňku největší účinky nejsilnější aroma. Během úplňku však určitě nevysazujte, nepřesazujte a vyhněte se stříhání stromů a keřů.
Uboudání: energie se přesouvá z nadzemních částí do kořenů. Je to čas zbavování se všeho suchého, odumřelého a nežádoucího. Například boj se škůdci, chorobami rostlin nebo plevelem. Toto období je vhodné pro vysazování, přesazování rostlin či sklizeň plodů za účelem jejich delšího uskladnění. Rovněž je vhodný čas na přihnojování.
Zahrada podle lunárního kalendářazdroj: shutterstock
Zahrada podle lunárního kalendáře
Světelná fáze Měsíce

Fázemi klesající (sestupná) a stoupající (vzestupná) se sleduje postavení Měsíce a směr měsíčních sil.

Klesající: přibližně 14 dní, během kterých síly působí ve směru kořenů. Měsíc putuje postupně od nejvyššího bodu po nejnižší a prochází znameními Blíženců, Raka, Lva, Panny, Vah, Štíra až po Střelce. Během těchto dní je vhodné rostliny sít, vysazovat, přesazovat či věnovat se jejich kořenovému systému.
Stoupající: i toto období trvá přibližně 14 dní, přičemž Měsíc přechází od nejnižšího bodu po nejvyšší, tedy od Střelce, přes Kozoroha, Vodnáře, Ryby, Berana, Býka až po Blížence. Síly během tohoto období vystupují vzhůru, zásobují plody, které jsou šťavnatější. Proto je vhodný čas pro sběr a uskladnění.
Lunární kalendář Zahrádkáře je dobrým pomocníkem i pro ty, co se Měsícem neřídí. zdroj: Shutterstock
Lunární kalendář Zahrádkáře je dobrým pomocníkem i pro ty, co se Měsícem neřídí.
Souhvězdí

Měsíc se v cyklech přesouvá mezi souzvezdím Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, Střelec, Kozoroh, Vodnář, Ryby, Beran a Býk (a znovu Blíženci, Rak…). I zde platí několik pravidel:

nejlepší období pro sběr, skladování a konzervování je mezi Střelcem a Blíženci (kromě dní, kdy vládnou Ryby).
sběr v období Ryb je vhodný k okamžité spotřebě. Sklizeň v období Berana je nejlepší.
období Vah je vhodné pouze k setí a sázení a velmi vhodné k čištění a úklidu.
ani období Panny a Raka určitě není vhodné ke sklizni, protože úroda se rychle kazí, plesniví a hnije.
v období Kozoroha a Býka je vhodný sklizeň.
pro čištění a úklid je vhodné období i během souhvězdí Vodnář a Blíženci
preciznější a účinnější práce bude tehdy, když ji uděláte během znamení Beran, Lev a Střelec.
Ohled berte i na souhvězdí, která jsou úzce spjata s živly.zdroj: Shutterstock
Ohled berte i na souhvězdí, která jsou úzce spjata se živly.
Živly

Kromě fází, postavení a putování Měsíce rozlišujeme ještě i 4 živly, na které má Měsíc vliv. Jsou jimi oheň (plod), země (kořen), vzduch (list) a voda (květ).

Plod: nastává tehdy, když se Měsíc nachází ve znamení Beran, Lev a Střelec. Do této kategorie patří všechny rostliny, které pěstujeme pro plody či pro získání semen.
Kořen: tento živel je posílen v období, kdy Měsíc prochází znameními Býk, Panna a Kozoroh. Týká se to rostlin, které pěstujeme pro kořeny.
List: je posílen tehdy, když je Měsíc ve znamení Ryby, Rak, Štír. Jedná se o rostliny, které pěstujeme pro listy, například saláty, bylinky, trávník.

- Komerční sdělení -PR články

Najnovjše články